EtkinlikSergiSöyleşi

Milet: Epistemik Devrimin Başlangıç Mekânı

Ön Not: Bu içerik programda yaşanan değişiklik nedeniyle son olarak 22 Mayıs 2021 tarihinde güncellenmiştir.

İlk olarak 24-26 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan, sonrasında Covid-19 önlemleri kapsamında organizatörler tarafından ertelenen 5. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müze ve Teknolojileri Fuar ve Konferansı Heritage İstanbul etkinliği için güncellenen tarih 23-25 Haziran 2021 olarak belirlenmiştir.

Felsefe Kültür Sanat Derneği olarak Milet: Epistemik Devrimin Başlangıç Mekânı adlı söyleşi ve sergimizle katılacağımız Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı bu yıl beşinci kez düzenleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kamu paydaşları tarafından desteklenen fuar; müzecilik, arkeoloji ve restorasyon sektörlerinde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların katılımı ile bazı üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve kültürel miras konusunda çalışmaları bulunan kişi ve kurumlarca düzenlenen söyleşi, konferans, sergi gibi etkinliklerle kültürel miras konusundaki ilgilileri ve uzmanları bir araya getiriyor.

Felsefe Kültür Sanat Derneği olarak ilk kez dâhil olacağımız Heritage İstanbul’a yönelik hazırlıklarını sürdürdüğümüz Milet: Epistemik Devrimin Başlangıç Mekânı adlı etkinliğimizin akademik danışmanı İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakmak

Felsefenin ve bilimin insanlık tarihinde ilk kez ortaya çıktığı Milet antik kentine ilişkin bir sergi ve söyleşi gerçekleştireceğimiz etkinlikte, söyleşimize Prof. Dr. Cengiz Çakmak’ın yanı sıra Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümünden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nami Başer de dahil olacak.

Kültür mirası konusundaki ilgilileri bir araya getirmenin yanı sıra, bu alanda hizmet veren kamu kurumları, kuruluşlar ve özel sektör firmalarından yetkililerle birlikte birçok akademisyenin ve uzmanın dâhil olacağı 5. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müze ve Teknolojileri Fuar ve Konferansı Heritage İstanbul pandemi koşulları altında özel güvenlik önlemleriyle ilgili herkesin katılımına açık bir şekilde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonunda yapılacaktır.

Söyleşinin yanı sıra Şubat ayı içinde çekimlerini yaptığımız Milet Antik Kentinin bugününe ilişkin fotoğraflarının yer aldığı sergimizi de Heritage İstanbul etkinliği boyunca ilgililer standımızda ziyaret edebileceklerdir.

Etkinlik ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmekte olup ilgili herkesin katılımına açıktır.

Heritage İstanbul’a ilişkin ayrıntılı bilgiler için organizasyonun resmi sitesine buradan erişebilirsiniz.

Fuar bünyesindeki etkinliklere katılım için ücretsiz çevrimiçi davetiyenizi buradan edinebilirsiniz.

Etkinlik Künyesi

Düzenleyenler

  • Expo Heritage İstanbul
  • Felsefe Kültür Sanat Derneği

Akademik Danışman

  • Prof. Dr. Cengiz Çakmak | İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

FKSD Etkinlik Koordinatörü

  • Burcu Erbil-Çiftçi | FKSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Konuşmacılar

  • Prof. Dr. Cengiz Çakmak | İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi
  • Prof. Dr. Nami Başer | Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (emekli)